Naujienos|

Savam krašte pranašu nebūsi – panašu, kad ši liaudies išmintis galioja ir Rokiškio krašto muziejui. Prie vietos savivaldybės sukurtos Šeimos kortelės prisijungęs muziejus gausių rokiškėnų šeimų antplūdžio taip ir nesulaukė, tačiau tikisi, kad padėtis pasitaisys tapus nacionalinės Šeimos kortelės nuolaidų sistemos nariu. Joje muziejus taps matomas 100 kartų didesniam lankytojų ratui – beveik 20 000 šeimų.

Į savivaldybės iniciatyva sukurtą Rokiškio didelės šeimos nuolaidų kortelės programą muziejus įsiliejo praėjusių metų pabaigoje. Parodžius minėtą kortelę, 1 ar 2 suaugusiems ir jų nepilnamečiams vaikams muziejaus lankymo bilietas kainuoja 4, edukacijų lankymas – 5 eurus. Nepaisant išties patrauklios kainos, daugiavaikės rokiškėnų šeimos muziejaus neužplūdo.

Marijona Mieliauskienė, direktorės pavaduotoja muziejinei veiklai, svarsto, kad koją pirmiausia pakišo aplinkybės. Lapkritį praėjus teikti nuolaidas,  kovą jau prasidėjo karantinas, sustabdęs bet kokius lankytojų srautus. Gausesnio rokiškėnų būrio į muziejų nepriviliojo ir Rugsėjo 1-osios nuolaida, kuriai veikiausiai pritrūko viešinimo rajono mastu.

Galbūt padėtį gelbėtų dalyvavimas nacionalinės Šeimos kortelės programoje? Juk sustojus užsienio skrydžiams ir užsivėrus šalių sienoms, vietos turizmas išgyvena tikrą aukso amžių. Turėdamos galimybę pasinaudoti nuolaida, apie muziejų sužinotų ir jį lankytų gausios ar neįgalius vaikus auginančios šeimos iš visos Lietuvos, ne tik iš Rokiškio.

Juolab kad Rokiškio didelės šeimos nuolaidų kortelės naudotojų gretos – palyginti kuklios, nesiekia nė 200 šeimų. Tuo tarpu nacionalinę Šeimos kortelę turi jau pusė potencialių jos gavėjų – beveik 20 000.

„Dalyvauti nacionalinėje Šeimos kortelės programoje tikriausiai būtų kur kas geriau, nes dauguma rokiškėnų mūsų muziejų jau yra aplankę, taigi vietos potencialas išsekęs. O mes visą šią vasarą stebėjome, kad itin pagausėjo iš visos Lietuvos atvykstančių pavienių šeimų. Tad ir tokių, kurioms būtume suteikę nuolaidą su nacionaline Šeimos kortele, galėjo būti tikrai daug“, – sutinka muziejaus atstovė.

Paraišką tapti nacionalinės Šeimos kortelės partneriu pateikęs Rokiškio krašto muziejus tikisi šeimas sužavėti autentiška dvaro aplinka ir vienintele tokia Baltijos šalyse grafų drabužių kolekcija (kuri, sakoma, imponuoja net mados istorikui Aleksandrui Vasiljevui), taip pat įspūdingomis liaudies meistro Liongino Šepkos drožinėtomis skulptūromis ir erdvinėmis kompozicijomis bei prakartėlių ekspozicija. Žiemą muziejuje duris atveria Kalėdų Senelio rezidencija, o kol už lango ruduo, dvaro parkas vilioja pasigrožėti juodosiomis gulbėmis ir krituoliais obuoliais pamaitinti smaližius danielius.

Viešinimas, kuris nieko nekainuoja

Pastaba, kad Šeimos kortelė, jos teikiamos naudos ir veikimo principai dar daug kam Lietuvoje naujiena, nenustebina šią nuolaidų sistemą administruojančios Daugiavaikių šeimų asociacijos MES vadovės Jurgitos Pocienės.

Rugpjūčio pabaigoje vykusioje Šeimų NVO mugėje, surengtoje pagal SADM finansuojamą Šeimos gerovės konkurso projektą „Padėti-NE-stebėti“, kalbėdama apie Šeimos kortelę kolegoms nevyriausybininkams, moteris sako supratusi, kad viešinimo ir asmeninio pasakojimo niekada nebus per daug.

„20 skirtingų organizacijų iš skirtingų Lietuvos vietų gavo visą informaciją susistemintą ir maksimaliai aiškiai pateiktą. Tačiau akivaizdžiai pamatėme, kad kiekvienam reikia dar ir dar kartoti, priminti, siūlyti, aiškinti, kaip veikia nacionalinė Šeimos kortelė“, – pastebi J. Pocienė.

Pasak jos, įgyvendinant programą informacijos skleidžiama išties gausiai: Šeimos kortelės stendą išvysi kone kiekvienoje miesto šventėje ar didesniame viešame renginyje, reguliariai platinami pranešimai spaudai, skelbiama informacija feisbuke, su žmonėmis bendraujama asmeniškai. Nepaisant šių titaniškų pastangų, Šeimos kortelė vis dar lieka terra incognita, apipinta įvairiausiais mitais. Vienas jų – esą norint tapti nuolaidų sistemos partneriu, reikia susimokėti.

„Atsakingai pabrėžiu, kad prisijungimas prie nacionalinės Šeimos kortelės nieko nekainuoja. Lygiai taip pat nekainuoja viešinimas – visi nuolaidų sistemoje dalyvaujantys ūkio subjektai jį gauna nemokamai“, – tvirtina pašnekovė. Būtent galimybę tapti matomam šalies mastu ji vadina pagrindine nauda, kurią tiek valstybinėms įstaigoms, tiek verslui suteikia nacionalinė kortelė.

„Ką pamato Biržai, tą pamato ir Vilnius, ką suteikia Klaipėdos rajonas, tą sužino ir tuo pat metu pamato šeimos visai kitame Lietuvos gale. Tarkime, gyvenanti Šilutėje šeima ketina lankytis Kaune, taigi, tikėtina, pasinaudos ir nacionalinės Šeimos kortelės teikiamomis nuolaidomis. Tai anaiptol nereiškia, kad visa Šilutė suvažiuos leisti pinigų į Kauną. Tačiau turėdamos galimybę Kaune įsigyti prekę ar paslaugą palankesne kaina, šilutiškių šeimos tikrai ja pasinaudos“, – įsitikinusi Daugiavaikių šeimų asociacijos MES vadovė.

Regionai nemato naujų galimybių?

Apžvelgdama nacionalinės Šeimos kortelės aprėptį, pašnekovė pastebi, kad ten, kur veikia vietinės šeimos kortelės, nacionalinės kortelės skvarba yra mažesnė: pavyzdžiui, Rokiškio rajone ją turi vos 33,5 proc., Alytaus rajone – 30,8 proc. šeimų. 100 proc. gausių ir neįgalius vaikus auginančių šeimų nacionalinė kortelė yra pasiekusi tik Pagėgių savivaldybėje, kur jos platinimo aktyviai ėmėsi vietos valdžios atstovai.

Pocienė apgailestauja, kad tie miestai, kurie turi vietines šeimos korteles, į nacionalinę Šeimos kortelę numoja ranka: esą, mes jau turime savo ir kitos nebereikia. „O juk tiek viena, tiek kita kortelė yra apie tą patį – naudas šeimai. Tad ir teikime jas visi kartu“, – ragina nevyriausybininkė.

Jos manymu, dalyvavimas nacionalinėje Šeimos kortelės programoje galėtų būti tąsa to įdirbio, kurį kurdamos vietines korteles jau yra padariusios kai kurios savivaldybės. Tiesiog vietinių kortelių programose esantiems verslams ar įstaigoms reikėtų neapsiriboti gyvenamuoju rajonu ir pamatyti naujų rinkodaros galimybių.

Nors dalis regioninių kortelių partnerių pagal savo veiklos pobūdį, pvz., prekybą dėvėtais rūbais, nelabai derėtų su nacionalinės Šeimos kortelės dvasia, daugelis kitų verslų programoje mielai laukiami. Šiuo metu ypač ieškoma įmonių, veikiančių sveikatinimo, grožio, vaikų neformaliojo ugdymo, laisvalaikio, veterinarijos, kasdienio naudojimo prekių srityse bet kurioje Lietuvos vietoje.

„Žmonėms reikia visokių paslaugų. Šeimos pirmiausia nori nuolaidų pirmojo būtinumo paslaugoms: transportui, maistui, vaistams, degalams. Šiuo požiūriu puiki yra prekybos centro „Maxima“ partnerystė – perkant grįžta dvigubai „Maximos“ pinigų. Tai nėra įprasta nuolaida, tačiau, sakyčiau, labai patogi: mėnesio gale už sukauptus virtualius pinigus gali įsigyti pilną krepšį pirkinių nemokamai“, – skaičiuoja daugiavaikė mama.

Neseniai savo pasiūlymą nacionalinės Šeimos kortelės turėtojams atnaujino ir sostinės vandens parkas „Vichy“: nuo rugsėjo 1 d. taiko nuolaidą 4 valandų trukmės bilietams. Išskirtinė nuolaida Šeimos kortelės turėtojams galioja ir Šeimos bilietui.

„Atrodytų, tik džiaukis, bet žmonėms nuolaidų niekada nebūna gana. Tačiau kai nuolaidą gauna – džiaugiasi“, – pastebi J. Pocienė. Jos žodžiais tariant, reikia pratinti žmones prie minties, kad verslas savo prekių ar paslaugų niekada neatiduos už dyką. Tais pavieniais atvejais, kai bilietas nieko nekainuoja, pavyzdžiui, į Lietuvos jūrų muziejų ar Valdovų rūmus, reikia suprasti, jog už nemokamai suteiktas paslaugas sumoka visi mokesčių mokėtojai.

Netrukus atsivers ir visa Baltijos rinka

Jau netolimoje ateityje nacionalinė Šeimos kortelė planuoja tapti tarptautine: Lietuva derasi su Latvija ir Estija, kad nuolaidos su ta pačia kortele galiotų visose trijose Baltijos šalyse. J. Pocienės žiniomis, šiuo metu kaip tik vyksta derybos su degalinių tinklu „Viada“.

Taip pat yra planų, kad greitu laiku Latvijoje pradės galioti lietuviška, o Lietuvoje – latviška Šeimos kortelė.

**

Nuo 2019 m. rugsėjo gausios ir neįgalius vaikus, nepaisant jų amžiaus, prižiūrinčios šeimos gali pasinaudoti Šeimos kortele, kuri užtikrina nuolaidas partnerių suteikiamoms prekėms bei paslaugoms. Šeimos kortelė užtikrina specialias lengvatas, paslaugas, privilegijas ar nuolaidas prekėms bei renginiams, bet neatstoja banko kortelės. Šeimos kortelės turėtojai įgyja galimybę naudotis vienkartinėmis ar daugkartinėmis kortelės partnerių nuolaidomis tiek viešajame, tiek privačiajame sektoriuje.

Dalyvavimas nacionalinėje Šeimos kortelės nuolaidų sistemoje valstybinėms įstaigoms ir verslui sudaro sąlygas remti gausias bei neįgalius vaikus prižiūrinčias ar slaugančias šeimas, taikant nuolaidas nacionaliniu ir regioniniu mastu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Close Search Window