Trakų istorijos muziejus kviečia ir siūlo:
- visuose muziejaus padaliniuose nemokamai lankytis nuolatinėse (ilgalaikėse) ekspozicijose, laikinosiose parodose ir Kortelės partnerio renginiuose;
- Trakų Salos pilyje nemokamai lankytis edukaciniuose užsiėmimuose su išankstine registracija el. paštu gidai@trakaimuziejus.lt
- visuose muziejaus padaliniuose su 70 proc. nuolaida įsigyti muziejaus gido (ekskursijų vadovo) paslaugas su išankstine registracija paštu gidai@trakaimuziejus.lt
Muziejus įkurtas 1948 m. liepos 28 d., tad netrukus švęsiantis 75-ių metų sukaktį, šiandien yra atviras ir pasitinkantis lankytojus ištisus metus. Atsižvelgdamas ir atliepdamas teikiamų kultūros paslaugų tolygumą, siekiantis įtraukti kuo įvairesnes visuomenės grupes į aktyvų kultūros gyvenimą, muziejus 2021 m. tapo vienas iš penkių lankomiausių Lietuvoje. Džiaugiamės, kad jį aplankė ženkliai daugiau Lietuvos Respublikos gyventojų, tarp jų ir turinčiųjų Šeimos kortelę.
Trakų istorijos muziejus jungia net trejetą pilių. Žymiausioji – Trakų Salos pilis, dažnam lankytojui lengvai atpažįstama ir sutinkama Lietuvą reprezentuojančiuose vaizduose. Salos pilies Kunigaikščių rūmai pristato Trakų miesto, pilių ir Trakų žemės istoriją, o interaktyvi lobių ekspozicija ypač patraukli vaikams. Vakariniuose kazematuose eksponuojami muziejaus taikomosios dailės rinkiniai: baldai, pypkės, spaudai, laikrodžiai, porceliano bei stiklo dirbiniai, medžioklės trofėjai.
Kiek mažiau žinoma Trakų Pusiasalio pilis, kuri yra viena didžiausių gardinių Lietuvos pilių ir savo amžiumi vyresnė už Salos pilį bei buvusi itin svarbi ginant miestą viduramžiais. Vėliau, jos dalį rekonstravus, buvo įsikūrę vienuoliai dominikonai, o šiuo metu veikia Sakralinio meno ekspozicija bei lankytojams atvira erdvė pasivaikščiojimams.
Trečioji – Medininkų pilis – gardinio (aptvarinio) tipo gynybinė pilis Vilniaus r. Medininkuose. Šioje pilyje veikia keturios ekspozicinės salės ir sezono metu galima pasižvalgyti po apylinkes nuo donžono stogo bei smagiai pakeliauti aplankant Aukštojo ir Juozapinės kalvas.
Ketvirtasis muziejaus padalinys, S. Šapšalo karaimų tautos muziejus, skirtas karaimų tautos istorijai, kuri supažindina su karaimų tautos buitimi bei papročiais ir yra vienintelis tautos, kuri prieš 625 metus iš Krymo atsikraustė į Lietuvą, pažinimo atspindys.